Jedyna szansa na to, aby dokładnie sprawdzić, jaki będzie koszt wybudowania wybranego przez nas projektu domu, jest wykonanie kosztorysu. Można zamówić go od razu razem z projektem (niektóre pracownie dodają go za darmo) albo zlecić jego wykonanie kosztorysantowi. Warto pamiętać, że im dokładniejszy projekt zamówimy u architekta, tym dokładniej dowiemy się ile kosztuje budowa domu.
Co składa się na koszty budowy domu?
Główne koszty, z którymi musimy się liczyć podczas budowy domu to przede wszystkim:
- cena za działkę – jest ona bardzo zróżnicowana w zależności między innymi od lokalizacji i regionu (ceny działek w okolicy Warszawy będą raczej znacznie droższe niż gdziekolwiek indziej w Polsce) i jej wielkości, jak również od dostępności wszystkich mediów na działce lub w jej niedalekiej okolicy – wiadomo, że im gorsze będą wszystkie te parametry tym niższa będzie cena danej działki.
- projekt domu – cena głównie uzależniona jest od tego, czy kupujemy już gotowy projekt i ewentualnie wchodzi w grę adaptacja projektu, czy też decydujemy się na projekt w pełni indywidualny – koszt wykonania tego drugiego będzie z pewnością znacznie droższy. Warto jednak zaznaczyć, że odpowiednio dobrany projekt domu znacznie wpływa na to ile kosztuje budowa domu.
- koszty urzędowe – załatwianie wszelkich potrzebnych zgód i upoważnień, przy okazji których trzeba uiszczać różne opłaty urzędowe.
- biurokracja – dotyczy także różnego rodzaju opłat, związanych z załatwianiem wszelkich spraw urzędowych, jak również kwestii, związanych z zawieraniem umów i podciągnięcie do domu różnego rodzaju mediów, takich jak gaz, woda, czy prąd.
- ekipa budowlana – koszt wynajmu i pracy ekipy budowlanej jest różny w zależności od regionu, w jakim mieszkamy, ekipy na jaką się zdecydujemy i profesjonalizmu świadczonych przez nią usług, możemy także spróbować stawiać dom metodą gospodarczą, czyli głównie siłą własnych rąk, a firmę wynajmować jedynie do newralgicznych punktów budowy, takich jak zalanie fundamentów – takie rozwiązanie z pewnością pozwoli nam sporo zaoszczędzić, ale niestety również opóźni wszystkie prace.
- materiały do budowy – tu koszt zależy od tego, jakiej jakości materiały wybierzemy i na jakiego dostawcę się zdecydujemy oraz, co szczególnie istotne jakiej powierzchni dom budujemy – możemy również starać się ograniczyć ten koszt poprzez na przykład kupowanie produktów w promocyjnych cenach, co będzie się z pewnością wiązało z dużo większym zaangażowaniem z naszej strony.
- wszelkie pozwolenia i zgody – załatwianie wszelkich pozwoleń i zgód to głównie kwestie gminne i urzędowe, ale są one również istotne z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa. Przy czym na wstępie musimy między innymi załatwić pozwolenie na budowę, a na przykład na zakończenie prac odbiór budynku przez specjalistę, który oceni, czy wszystko zostało wykonane prawidłowo i czy budynek jest bezpieczny do tego, aby w nim zamieszkać.
Jak oszczędzić na budowie domu?
Jak widać na to ile kosztuje budowa domu składa się wiele różnych kosztów, jednak jeśli zależy nam na oszczędnościach, bo nasz budżet jest znacznie ograniczony, istnieje kilka elementów, na których z powodzeniem możemy starać się zaoszczędzić. Jest to między innymi:
- budowa domu systemem gospodarczym – jak pokazują statystyki aż ponad połowa domów murowanych w Polsce budowana jest właśnie w ten sposób. Fakt ten wcale nie jest zadziwiający, gdyż to właśnie w ten sposób możemy naprawdę sporo zaoszczędzić, gdyż tym samym rezygnujemy całkowicie lub co najmniej częściowo z budowy domu przy pomocy profesjonalnej ekipy budowlanej. Jednakże, z drugiej strony tego rodzaju prace wykonywane samodzielne nie jest wcale łatwe, dlatego też wtedy budowa może trwać o wiele dłużej, co niestety wiąże się też z dodatkowymi kosztami.
- prosta konstrukcja budynku – jeśli zależy nam na tym, aby nasz dom był tani w budowie, musi on posiadać przede wszystkim prostą konstrukcję. Przy czym najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie tutaj dom osadzony na planie kwadratu lub prostokąta. Taki zabieg sprawi, że naprawdę dużo uda nam się zaoszczędzić na materiałach budowlanych, a budowa przebiegnie znacznie szybciej. Jeśli dodatkowo nie zależy nam na dużej przestrzeni użytkowej, warto zdecydować się na dom parterowy z poddaszem i dachem dwuspadowym (i w przyszłości adaptacja poddasza). Tego rodzaju rozwiązanie będzie najtańsze i powinniśmy wziąć je pod uwagę jeżeli mocno liczymy się z tym ile kosztuje budowa domu.
Uzyskanie atrakcyjnej oferty kredytowej – wbrew pozorom, okazuje się, że naprawdę często dobrym źródłem oszczędności przy budowie domu jest skorzystanie z atrakcyjnej oferty kredytowej. Jednakże, aby go uzyskać, musimy sporządzić miarodajny kosztorys. Co za tym idzie warto już na etapie kupowania projektu budynku – wybrać ofertę z firmy, która dołącza kosztorysy do niektórych ze swoich projektów domów za darmo. Możemy też pokusić się o sporządzenie kosztorysu samodzielnie, jednak nie należy to do łatwych zadań. Mając już kosztorys, należy założyć 10% błąd statystyczny – dzięki temu uda nam się znacznie lepiej rozplanować prace i wyższy koszt niż ten, który znajduje się w naszych obliczeniach nie będzie dla nas żadnym zaskoczeniem.
ostatnie komentarze