Gotowy projekt domu jest z pewnością tańszy od tego, który robi się na indywidualne zamówienie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że projekt z katalogu zawsze trzeba dostosować do posiadanej działki i innych ważnych wymogów, co nazywa się adaptacją. Nie każdy podczas ustalania budżetu wie ile kosztuje adaptacja projektu.
Adaptacja projektu – na czym polega?
Projekt domu z katalogu kosztuje mniej więcej 2-3 tysiące złotych. Dokumentacja, którą otrzymujemy po zakupie, nie wystarczy do rozpoczęcia budowy domu. Należy znaleźć odpowiedniego architekta z uprawnieniami i zlecić adaptację projektu. Taka usługa obejmuje kilka aspektów:
- dostosowanie projektu do posiadanej parceli (uwzględniając kształt i wielkość posiadanego terenu)
- przystosowanie projektu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub warunków zabudowy)
- naniesienie zmian związanych z aspektami wizualnymi (np. umiejscowienie okien czy zmiana wielkości budynku)
W trakcie podejmowania decyzji zakupowej, można zweryfikować ile kosztuje adaptacja projektu oraz jakie mogą być ograniczenia jeżeli chodzi o wprowadzanie zmian. Warto w tej sprawie napisać do biura projektowego lub przejrzeć dokumentację (o ile taka jest udostępniona). Przy adaptacji projektu architekt musi brać pod uwagę umiejscowienie działki, odległość budynku od granicy parceli, a także szczegółowe dokumentacje techniczne związane z instalacjami (elektryka, gaz i kanalizacja).
Ile kosztuje adaptacja projektu domu?
Ogólnie rzecz biorąc koszt adaptacji projektu domu nie ma jednej, ustalonej ceny. Zresztą podobnie jak sam projekt z katalogu. Pisaliśmy o tym w artykule ile kosztuje projekt domu. Średnia cena projektu to wydatek koło 2,5 tysiąca złotych. Jeżeli chodzi o jego adaptację, to cena ustalana jest indywidualnie.
Przeglądając oferty różnych biur projektowych, można przyjąć, że koszty adaptacji projektu domu rozpoczynają się od 2 tysięcy złotych. Wszystko zależy jednak od tego, czy architekt adoptujący będzie miał dużo pracy, czy też nie. Jeżeli zmiany będą subtelne, to i cena nie powinna być wygórowana. Tutaj podobnie jak w przypadku samego projektu domu, liczy się także renoma biura projektowego oraz region kraju. W mniejszych aglomeracjach usługa adaptacji projektu jest zazwyczaj tańsza.
Nie warto oszczędzać podczas adaptacji projektu domu. Dobry architekt jest w stanie zasugerować nam pewne zmiany w początkowym projekcie, które finalnie mogą okazać się dla nas niezwykle korzystne. Mogą one wynikać z uwarunkowań naszej parceli. Chodzi o zmiany nie tylko pod kątem ergonomii i wygody użytkowania domu, ale także w trosce o energooszczędność budynku. Wykorzystanie innego materiału budowlanego (niż zakłada pierwotny projekt) w perspektywie może przynieść oszczędności podczas eksploatacji domu.
W dokumentacji projektu domu należy odnaleźć adnotację o wszystkich zmianach, jakie możemy wprowadzić bez zgody autora. Jeżeli coś wykracza poza ten obszar, to trzeba zgłosić się do biura projektowego, w którym dokonaliśmy zakupu gotowego projektu domu. Uzyskanie zgody na wprowadzanie dodatkowych zmian w projekcie może być dodatkowo płatne.
Co obejmuje adaptacja projektu?
Przed nabyciem adaptacji projektu, warto dopytać się o całkowity zakres tej usług w biurze projektowym. Są pewne standardowe procedury, ale czasami zdarza się także, że projektant adaptujący pomaga także w biurokracji (tj. przygotowaniu wniosków i całej dokumentacji projektowej). Jest to niezwykle pomocne, ponieważ w trakcie budowy domu łatwo pogubić się we wszystkich formalnych procedurach.
Przed przystąpieniem do adaptacji projektu, należy zebrać wszystkie niezbędne dokumenty:
- projekt domu w czterech egzemplarzach (kupiony, gotowy projekt)
- aktualna mapa geodezyjna (do dostania od geodety)
- warunki techniczne przyłączy (do uzyskania od przedsiębiorstwa wodociągowego, kanalizacyjnego, gazowego i energetycznego)
- decyzję o warunkach zabudowy (wniosek złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta)
Standardowa usługa adaptacji projektu obejmuje nie tylko dopasowanie kupionego projektu do planu zagospodarowania działki (z mapą geodezyjną), ale także uwzględnienie obciążeń konstrukcyjnych i gruntowych oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń, które konieczne są do rozpoczęcia budowy domu.
Jak widać jest tego trochę, więc nie powinniśmy się dziwić ile kosztuje adaptacja projektu i że „tak dużo”. Warto podkreślić, że osoba, która przeprowadza adaptację projektu, staje się projektantem budynku. Wiąże się to z poważnym ciężarem odpowiedzialności.
Ile trwa adaptacja projektu gotowego?
Nie ma sztywno określonych ram czasowych co do tego ile trwa adaptacja projektu. Wszystko zależy od samego projektu domu, naszej działki i oczywiście naszych wymagań. Cały proces adaptacji może zostać wydłużony przez konieczność zgromadzenia opinii, uzgodnień. Czasochłonna może okazać się również weryfikacja czy rozwiązania projektowe są akceptowalne w zakresie wynikającym z przepisów budowlanych. Średnio cały proces adaptacji projektu gotowego trwa zazwyczaj od 3 do 6 tygodni. O ustalenie terminu realizacji oraz szczegółową informację ile kosztuje adaptacja projektu warto poprosić architektów z różnych biur projektowych. Po takiej analizie rynku będziemy mogli spokojnie podjąć decyzję.
ostatnie komentarze