Wiele osób przygotowujących się do budowy własnego domu na początku nie wie jak się za to zabrać. Pierwsze pytanie jakie się najczęściej pojawia to ile kosztuje projekt domu? Czy wybrać projekt z katalogu czy raczej taki na zamówienie? Najlepiej wtedy zapoznać się ze wszystkim dostępnymi opcjami i najważniejszymi informacjami. Poniżej widnieje zestawienie wiadomości na temat kosztów i rodzajów projektów domów.
Ile kosztuje indywidualny projekt domu?
Projekt domu zamówić można u architekta jako zlecenie pojedyncze. To znaczy będzie to projekt niepowtarzalny i wykonywany od podstaw. Takie rozwiązanie najlepsze jest dla właścicieli tzw. trudnych działek (np. o nietypowych wymiarach czy kształcie). Decydują się na niego również osoby, którym nie odpowiadają gotowe projekty. Może mieć to związek z ilością pokoi, rozmieszczeniem czy kształtem pomieszczeń.
Indywidualny projekt domu daje pewność satysfakcji dla przyszłych właścicieli. Jest dopasowany zarówno do ich potrzeb, jak również do warunków otoczenia (działki nieruchomości). Taki projekt domu to efekt wielu godzin poświęconych na wspólnych rozmowach architekta z klientem. Zdarza się często tak, że najpierw powstają propozycje wstępne, a następnie są dalsze zmiany uzależnione od konkretnego zamówienia. Ilość tych zmian może być ujęta w umowie. Wszelkie ustalenia są bardzo istotne, bowiem ważna jest sama relacja architekta z klientem.
Jeżeli jednak, architekt i inwestor nie są w stanie dojść do porozumienia lub pomiędzy nimi po prostu nie ma chemii, to najlepiej w takiej sytuacji zrezygnować ze współpracy. W przygotowywaniu indywidualnego projektu domu najważniejsze jest bowiem porozumienie: inwestor musi na początku przestawić wszystkie swoje pomysły i wymagania, ale później warto zaufać architektowi. Powinien on wiedzieć z doświadczenia, czy dane rozwiązania sprawdzą się np. w konkretnym otoczeniu działki.
Cena indywidualnego projektu zależeć może od:
- wielkości projektowanego domu (im większy dom, tym droższy projekt)
- renomy biura projektowego (znani architekci są z reguły bardziej kosztowni)
- regionu kraju (usługi np. w Warszawie mogą być droższy niż w mniejszych miejscowościach)
- zastosowanych rozwiązań architektonicznych (niestandardowe projekty są droższe)
Niełatwo odpowiedzieć jednoznacznie w tym kontekście ile kosztuje projekt domu na zamówienie. Przeglądając oferty różnych pracowni architektonicznych, można przyjąć pewne widełki cenowe. Zazwyczaj są to kwoty od 50 zł do 200 zł za m2. Jak widać wahania są dość duże. Nie należy jednak sugerować się jedynie tym ile kosztuje projekt domu i że powinien być jak najtańszy, bo m.in. od niego zależy to czy efekt finalny inwestycji będzie dla nas satysfakcjonujący.
Ile kosztuje projekt domu z katalogu?
Projekt z katalogu jest projektem gotowym. Jest on tańszy od projektu indywidualnego, gdyż zazwyczaj mieści się w przedziale 2-3 tysiące złotych. W tej cenie otrzymujemy dokumentację architektoniczną. Następnie taki projekt domu należy dostosować do działki oraz warunków zabudowy terenu. Taki zabieg nazwany jest adaptacją projektu, a jego koszt oscyluje zazwyczaj w granicach 3 tysięcy złotych.
Do wykonania adaptacji projektu konieczne są mapy geodezyjne. Warto też wykonać badania geotechniczne (choć nie jest to podyktowane wymaganiami prawnymi). Wykonawca takiej usługi jest w stanie określić poziom wody gruntowej. Jest to szczególnie istotne przy podpiwniczeniu budynku. Zatem jeżeli chcemy się dowiedzieć ile kosztuje projekt domu z katalogu to powinniśmy uwzględnić te dodatkowe opłaty.
Co ważne – na zmiany w gotowym projekcie powinien wyrazić zgodę jego autor. Jeżeli odnoszą się do samej adaptacji projektu to zazwyczaj nie ma z tym problemów. Często zgoda taka dodawana jest do dokumentacji i nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów. Są też wyszczególnione pewne zmiany w projekcie, które można przeprowadzić bez wiedzy autora. Chodzi tutaj o takie rzeczy jak zmiana rozmieszczenia ścianek działowych czy wykonanie odbicia lustrzanego projektu domu.
Jaki projekt domu wybrać?
Trudno jest tutaj udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Oba przestawione powyżej rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a wiele zależy od indywidualnych potrzeb inwestorów. Nie da się ukryć, że w większości przypadków decydującym argumentem jest to ile kosztuje projekt domu. W tym wypadku wiadomo, że tańszy jest gotowy projekt. Z drugiej strony dla niektórych inwestorów największe znaczenie ma to, że projekt indywidualny będzie od razu dopasowany do ich wymagań. Gotowy projekt jak pisaliśmy wcześniej – wymaga adaptacji.
Czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze projektu domu to między innymi:
- budżet jaki chcemy przeznaczyć na projekt domu
- ukształtowanie terenu i rozmiar działki budowlanej, którą mamy do dyspozycji
- rodzaj domu (np. dom parterowy czy piętrowy)
- umiejscowienie garażu (dobudowany czy wolnostojący)
Nie można przywiązywać się jedynie do kwestii wyglądu zewnętrznego. Dom musi mieć odpowiedni rozkład pomieszczeń, który jest dopasowany do naszych potrzeb. Nie wszystko bowiem da się zmienić przesuwając ścianki działowe. Projekt domu powinien także uwzględniać rozwiązania technologiczne, które chcemy wprowadzić np. odkurzacz centralny czy montaż klimatyzacji. Przy budowie domu energooszczędnego należy zwrócić także uwagę na stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do bryły budynku.
Projekt domu – cena i gdzie kupić?
Jak już było wspomniane wcześniej, przy projekcie indywidualnym cena wynosi mniej więcej 50-200 zł/m2. Natomiast projekt katalogowy kosztuje zazwyczaj około 2,5 tysiąca, ale dochodzi dodatkowy koszt adaptacji projektu. Jeśli chodzi zaś o to, gdzie można kupić projekt, to w czasach rozwiniętej technologii odpowiedź jest prosta – w internecie. Poszukiwania online pokażą, że istnieje naprawdę wiele firm proponujących właśnie takie usługi. Na stronach (niczym w sklepach internetowych) widać dokładnie ile kosztuje projekt domu. Co więcej, proponowane ceny są naprawdę przystępne, a formalności proste i szybkie do załatwienia. Zamówienia wysyła się najczęściej przez formularz na stronie lub wiadomością e-mail.
Co zawiera projekt domu?
Komplet dokumentacji projektowej (przygotowywanej w oparciu o aktualne normy prawa budowlanego) powinien zawierać cztery egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego wraz z opisem technicznym. Zazwyczaj stosowany jest następujący podział:
- Projekt architektoniczny – w jego skład wchodzi opis rozwiązań funkcjonalnych, technicznych i rysunki. Znajdziemy tu rzuty parteru i pozostałych kondygnacji (wraz ze sposobem rozplanowania pomieszczeń), rzut dachu (a w nim kształt i rozmiar dachu, kąt jego nachylenia, rozmieszczenie lukarn i okien połaciowych, rynien i rur spustowych), przekrój budynku (pokazujący wszystkie elementy oraz rozwiązania techniczne budynku), elewacje (prezentujące jak wygląda dom z każdej strony), zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej.
- Projekt konstrukcyjny – do niego zaliczają się rzuty fundamentów, stropów, nadproży, więźby dachowej oraz obliczenia wytrzymałościowe budynku.
- Projekt instalacyjny – obejmuje rysunki z instalacją elektryczną, odgromową, instalacje sanitarne (wodno-kanalizacyjne), gazowe i centralnego ogrzewania.
Dodatkowo uzyskać można takie dokumenty jak dziennik budowy, pakiet rozwiązań energooszczędnych, schemat ogólny wentylacji mechanicznej, schemat ogólny instalacji solarnej czy zestawienie materiałów do stanu surowego zamkniętego. Niektóre biura projektowe dodają też projekt szamba oraz ogrodzeń.
Witam,
mam okazje kupić dom 45m2 parterowy na bazie domku tzw holenderskiego mobilnego . Dom jest po kapitalnym remoncie wewnątrz i zewnątrz . Ma podwójne okna docieplony styropianem . Chciałbym go postawić na fundamencie betonowym na mojej działce jako dom całoroczny jednorodzinny ( dzwionilem do urzędu wyrazili zgodę ) Potrzebuje zrobić projekt wyżej wymienionego domku wraz z umiejscowieniem go na terenie mojej działki . Czy jest to wykonalne jesli tak jakie są koszta takiej usługi oraz jak to by wyglądało .
Pozdrawiam
Kupując projekt domu bardzo często istnieje możliwość dokupienia dodatkowych materiałów, jak projekt ogrzewania podłogowego, czy projekt rekuperacji itd. Ja się na coś takiego dałam nabrać. Dokupiłam dodatkowe materiały, które są nie do użytku. Kasa poszła w błoto, tak więc przestrzegam. Nie wiem, czy wszystkie biura architektoniczne oferują tak słabej jakości dodatki, ale być czujnym.