W ofercie firmy Transhelsa znaleźć można wiele specjalistycznych środków, pozwalających na kondycjonowanie wody do celów przemysłowych. Dzięki technologiom pozwalającym na usuwanie kamienia kotłowego, zmniejszanie podatności urządzeń na korozje czy wieloskładnikową ochronę całego układu, kondycjonowanie jest obecnie znacznie bardziej zoptymalizowane, łatwiejsze oraz bardziej skuteczne. Rozwiązanie oferowane przez firmę Transhelsa znajdują swoje zastosowanie w urządzeniach takich jak kotły parowe oraz inne podobne układy. W każdym przypadku proces kondycjonowania przebiega w podobny sposób.
Prawidłowe usuwanie kamienia kotłowego
Strumień jest zwykle filtrowany przez jedną lub więcej jednostek filtracyjnych w celu usunięcia osadu, zmętnienia i materiału organicznego. W przypadku zastosowania do obróbki wstępnej przed innymi urządzeniami, jednostki filtracji membranowej mogą być opłacalnym sposobem zapobiegania obrastaniu i nadmiernej konserwacji innych urządzeń. System uzdatniania jest często stosowany do usuwania twardości z wody zasilającej kocioł, w tym wodorowęglanów, siarczanów, chlorków i azotanów. Osiąga się to za pomocą żywicy zmiękczającej, która jest zazwyczaj silnie kwasową żywicą kationową, która pozwala skutecznie wychwytywać jony twardości ze strumienia. Alkaliczność może powodować pienienie i przenoszenie w kotłach parowych (https://www.transhelsa.pl/zastosowanie/kamien-w-parowych-ukladach-kotlowych/), a także korozję w rurociągach. Strumienie zasilające kotła są często traktowane silnym anionem lub słabym kwasem, a następnie gazami, które służą do usuwania jonów wodorowęglanowych, siarczanowych i azotanowych, zmniejszając pH.
Uzdatnianie wody kotłowej
Odwrócona osmoza oraz nanofiltracja nie zawsze są stosowane do uzdatniania wody kotłowej, jednak mogą być przydatne do usuwania bakterii, soli, substancji organicznych, krzemionki i twardości. Obydwie metody są rodzajami filtracji membranowej, co oznacza, że wykorzystują półprzepuszczalną membranę do wychwytywania zanieczyszczeń wystarczająco dużych, aby pasowały do ich porów, jednocześnie pozwalając przepłynąć cząsteczkom wody. W przypadku dużych objętości kotłów wodnych lub wysokociśnieniowych można stosować dejonizatory zamiast filtracji membranowej. Zwykle wytworzyć można w ten sposób wodę o porównywalnie wyższej jakości i oporności oraz lepszej wydajności w zastosowaniach przemysłowych.
Kondycjonowanie wody z układu kotłowego
Po wszystkich innych etapach obróbki woda uzupełniająca i kondensat z układu kotła są łączone i odgazowywane. Odpowietrzanie i odgazowanie polega na usuwaniu rozpuszczonego tlenu i dwutlenku węgla ze strumienia cieczy, co ma istotne znaczenie dla zapobiegania korozji. W zależności od wymagań kotła, mogą być potrzebne technologie polerowania, obejmujące mieszaną dejonizację, elektrodionizację lub też dającą się odłączyć regenerację złoża. Po wszystkich etapach obróbki woda jest doprowadzana do kotła, gdzie następnie jest podgrzewana w celu wytworzenia pary. Kondensat można następnie połączyć z uzdatnioną wodą uzupełniającą i cykl zaczyna się od nowa.
Przeczytaj więcej na temat usuwania kamienia kotłowego tutaj https://www.transhelsa.pl/
ostatnie komentarze