Studia logopedyczne przygotowują do pracy zarówno z dziećmi, jak również z młodzieżą i osobami dorosłymi. Dlatego też większość logopedów ma ofertę skierowaną do tych trzech grup klientów. Nie zmienia to jednak faktu, że są logopedzi, który typowo skupiają się na pracy z młodszymi pacjentami lub właśnie z osobami w starszym wieku. Czym taka terapia logopedyczna różni się w praktyce?
Logopeda dla dzieci
Terapia logopedyczna dla dzieci wymaga od terapeuty dużej dawki kreatywności. Należy bowiem „przemycić” ćwiczenia logopedyczne poprzez zabawę z dzieckiem. Dzięki temu jesteśmy w stanie skoncentrować dziecko i przechodzić z nim przez logopedyczne „zabawy”. Warto także przygotować sam gabinet logopedyczny, aby był ciekawy dla samego dziecka. Mile widziane są wszelkiego rodzaju kolorowe gadżety czy rozmaite gry logopedyczne. Przy dłuższej terapii logopedycznej z dzieckiem, bardzo ważna jest częsta zmiana formatu ćwiczeń, aby dziecko nie popadło w rutynę i się najzwyczajniej w świecie nie znudziło.
Logopeda dla dorosłych
Terapia logopedyczna osób dorosłych wygląda już zupełnie inaczej. Do gabinetu trafiają ludzie zmotywowani i chcący poprawić swój komfort życia. Mają w głowie jasno wytyczony cel i chcą wziąć się do roboty. W tym wypadku logopeda nie musi stawiać na kreatywność zajęć logopedycznych. Tutaj liczy się realizacja zadań krok po kroku. Efekty samej terapii logopedycznej w tym wypadku zależą od zaangażowania pacjenta, częstotliwości wykonywanych ćwiczeń oraz sumienności pracy. Logopeda na bieżąco weryfikuje postępy i daje kolejne wskazówki.
Z kim łatwiej pracować?
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W przypadku dzieci – dużo zależy od rodziców, ich zaangażowania w terapię. Jeżeli chodzi o osoby dorosłe – tutaj liczy się sumienność spotkań z logopedą, systematyczna praca w domu i wytrwałe dążenie do celu. Logopedzi lubią pracować z zaangażowanymi pacjentami, którzy stosują się do wytycznych i wykonują ćwiczenia logopedyczne także za drzwiami gabinetu.
Zajrzyj na stronę Logopeda Łódź i odkryj wartościowy blog logopedyczny. Przeczytaj także: Zawód logopedy – blaski i cienie.
ostatnie komentarze